How to Create a Food Storage Supply for You and your Spouse … For as Little as $5 per Week

Prepper & Survivalism Forum

Help Support Doomsday Prepper Forums:

Joined
Feb 22, 2013
Messages
611
Reaction score
227
Location
Sparks,NV
How to Create a Food Storage Supply for You and your Spouse … For as Little as $5 per Week

People who live in America rarely consider the need for building up a food supply to offset a national crisis, such as a devastating war or a natural disaster, simply because food in the United States is so readily available and easy to obtain.
However, if something terrible did happen and supermarkets did not remain open, people who planned ahead – like you, for instance – would have the ability to survive and overcome the food shortage. This is not to suggest that Armageddon lies ahead, but it is always wise to prepare for the unexpected and the unforeseen.
And now … you can do just that. A recent article appearing in a survivalist magazine provided the blueprint for building a substantial and nourishing food supply over a 52-week period. Importantly, the foods that can sustain you and your spouse can be bought once each week for about $5 (perhaps a bit more if prices in your area have risen).
Do the math: the cost for building your emergency food supply is going to be very affordable – just $5 per week (approximately) for 52 weeks … a mere $260. That’s not a lot of money, especially when you consider that you can spread the cost out over a full year. And, while the foods may not seem exotic or overly enticing to you (see the list below), they will sustain you and your spouse. And they are nutritious.
Here is the list of purchases you need to make weekly – for One Full Year
Week 1: 6 Pounds of Salt
Week 2: 5 Cans Cream of Chicken Soup
Week 3: 20 Pounds of Sugar
Week 4: 8 Cans Tomato Soup
Week 5: 50 Pounds of Wheat
Week 6: 6 Pounds of Macaroni
Week 7: 20 Pounds of Sugar
Week 8: 8 Cans of Tuna
Week 9: 6 Pounds of Yeast
Week 10: 50 Pounds of Wheat
Week 11: 8 Cans of Tomato Soup
Week 12: 20 Pounds of Sugar
Week 13: 10 Pounds of Powdered Milk
Week 14: 7 Boxes of Macaroni and Cheese
Week 15: 50 Pounds of Wheat
Week 16: 5 Cans of Cream of Chicken Soup
Week 17: 1 Bottle of 500 Multi-Vitamins
Week 18: 10 Pounds of Powdered Milk
Week 19: 5 Cans of Cream of Mushroom Soup
Week 20: 50 Pounds of Wheat
Week 21: 8 Cans of Tomato Soup
Week 22: 20 Pounds of Sugar
Week 23: 8 Cans of Tuna
Week 24: 6 Pounds of Shortening
Week 25: 50 Pounds of Wheat
Week 26: 5 Pounds o f Honey
Week 27: 10 Pounds of Powdered Milk
Week 28: 20 Pounds of Sugar
Week 29: 5 Pounds of Peanut Butter
Week 30: 50 Pounds of Wheat
Week 31: 7 Boxes of Macaroni and Cheese
Week 32: 10 Pounds of Powdered Milk
Week 33: 1 Bottle of 500 Aspirin
Week 34: 5 cans of Cream of Chicken Soup
Week 35: 50 Pounds of Wheat
Week 36: 7 Boxes of Macaroni and Cheese
Week 37: 6 Pounds of Salt
Week 38: 20 Pounds of Sugar
Week 39: 8 Cans of Tomato Soup
Week 40: 50 Pounds of Wheat
Week 41: 5 Cans of Cream of Chicken Soup
Week 42: 20 Pounds of Sugar
Week 43: 1 Bottle of 500 Multi-Vitamins
Week 44: 8 Cans of Tuna
Week 45: 50 Pounds of Wheat
Week 46: 6 Pounds of Macaroni
Week 47: 20 Pounds of Sugar
Week 48: 5 Cans of Cream of Mushroom Soup
Week 49: 5 Pounds of Honey
Week 50: 20 Pounds of Sugar
Week 51: 8 Cans of Tomato Soup
Week 52: 50 Pounds of Wheat
Now, it should be noted that this list was the creation of a writer by the name of “AZ Pepper.” If you look closely at his suggestions, you’ll see – almost immediately – that they make sense. The supplies he suggests are affordable (perhaps no more than $5 for each weekly purchase, maybe a bit more) and they can last a long time. These foods will not spoil quickly.
Here is something else you need to know, courtesy of “AZ Pepper.” There are some weeks in this process of food accumulation and storage when there will be money left over after your purchase (perhaps some loose change). Don’t spend it. Instead, put it aside for use in the weeks when your purchase exceeds $5. This will help you stick to the budget. In fact, there will also be weeks when the items you want to buy are on sale. Take full advantage of these sales to save money and get ahead.
Clearly, if you follow this shopping strategy, you will be able to meet your one year food storage goal while staying right at – or near – your pre-planned budget. This is something you can do, if you remain motivated and focused.
Now … for the really good news …
Here is What you will have Stored … after just 52 Weeks
You’re about to be surprised, maybe even shocked, at what your 52-Week Food Storage Plan has enabled you to purchase and store for emergencies. You will have accumulated all of the following:
  • 500 Pounds of Wheat
  • 100 Pounds of Sugar
  • 40 Pounds of Powdered Milk
  • 12 Pounds of Salt
  • 10 Pounds of Honey
  • 5 Pounds of Peanut Butter
  • 45 Cans of Tomato Soup
  • 15 Cans of Cream of Mushroom Soup
  • 24 Cans of Tuna
  • 15 Cans of Cream of Chicken Soup
  • 21 Boxes of Macaroni and Cheese
  • 500 Aspirin
  • 1000 Multi-Vitamins
  • 6 Pounds of Yeast
  • 6 Pounds of Shortening
  • 12 Pounds of Macaroni
Here is the BEST NEWS of all: the nutritional value for all of this food is, believe it or not, a whopping 1,249,329 calories (give or take a few calories). And, based on a daily diet in which you and your spouse each consume 2000 calories, the food listed above can sustain the two of you for about 312 days. That’s the better part of a full year.
At a cost of just $5 per day – just $260 for a full year – this is a bargain you can’t afford to pass up. In fact, it would still be a bargain if you doubled the cost because even if you were to spend $10 a week … the cost to you would still be a very, very modest $40 a month.
In 21st century America, you simply can’t feed two people for such a small sum of money and remain healthy. Well, now you can. Put this amazing one year food storage plan to the test.
Start planning your first weekly purchase today.
 

old_anorak

Prepping Goddess
Joined
Dec 12, 2012
Messages
2,702
Reaction score
2,064
Location
missouri
Where I live, the cost of living is cheap and some of these items are close to $5 or a little over, some of them however are double, triple and close to quadruple the $5 mentioned. I don't know if you are the one that does the marketing in your family or not, but cruise the aisles of a grocery and eyeball the cost of sugar, peanut butter, honey, mac & cheese, tuna, and powdered milk. This was doable maybe 10 years ago, not now.

You do have a good point that stocking your pantry shouldn't be a wallet emptying ordeal.
 

mo-moh

New Member
Jr Member
Joined
Feb 17, 2013
Messages
7
Reaction score
6
Location
Louisiana
Okay, not to be a downer here, but if I had all that stored up right now and the prep needed to take effect tomorrow I wouldn't know what to do with a ton of wheat, tuna, yeast, and tomato soup. Is there a meal plan to go along with this -- recipes? I am sure I would eat the peanut butter, mac and cheese, and the soups. The rest would spoil and I would likely die. I'm pretty creative -- and I have a degree in Home Economics -- but I wouldn't know where to start with these items to make them work to their fullest potential.
 

old_anorak

Prepping Goddess
Joined
Dec 12, 2012
Messages
2,702
Reaction score
2,064
Location
missouri
That is one more reason I am a firm believer of storing what you eat and eating what you store. There's nothing wrong with learning how to prepare different foods, but don't wait until that is all you have to eat.
 
Joined
Feb 22, 2013
Messages
611
Reaction score
227
Location
Sparks,NV
Okay, not to be a downer here, but if I had all that stored up right now and the prep needed to take effect tomorrow I wouldn't know what to do with a ton of wheat, tuna, yeast, and tomato soup. Is there a meal plan to go along with this -- recipes? I am sure I would eat the peanut butter, mac and cheese, and the soups. The rest would spoil and I would likely die. I'm pretty creative -- and I have a degree in Home Economics -- but I wouldn't know where to start with these items to make them work to their fullest potential.
mylar bags, dry ice and put in buckets with vacuum sealed lids
 

Kenny Lee

Active Member
Member
Joined
Feb 24, 2013
Messages
517
Reaction score
312
Location
Queens, New York
Absolutely amazing article, my favorite part of the article is "Don't worry if you get bugs in your wheat, just throw it in the oven at 180 degrees and you no longer have bugs, just extra protein". I love that author.
 

old_anorak

Prepping Goddess
Joined
Dec 12, 2012
Messages
2,702
Reaction score
2,064
Location
missouri
You have to worry about whole wheat flour going rancid within a few months at room temperature.
 

Latest posts

Top